BIM Tips

Archicad BIM Tips

V tejto sekcii sme si pre vás pripravili zaujímavé tipy a triky za účelom efektívnejšej a rýchlejšej práce s Archicadom. Postupne tu pribúdajú krátke návody na rôzne témy z oblasti projektovania, exportovania alebo inštalácie.

MODIFIKÁCIA ZÁBRADLIA TOČITÉHO SCHODISKA

V tomto návode si ukážeme, ako dokážeme upravovať zábradlie, umiestnené na točitom schodisku pomocou funkcie “Operace s tělesy”.

TVORB VLASTNÝCH TYPOV ČIAR

Keď sa dostanete do bodu, že vám nepostačuje zabudovaná knižnica rôznych typov čiar, je možné si ponuku jednoduchým spôsobom rozšíriť. Stačí si len potrebnú čiaru vlastnoručne nakresliť a uložiť do zoznamu.

TVORBA ARCHITEKTONICKÉHO SCHODISKA

Ukážeme si rýchly a jednoduchý postup, ako z klasického schodiska vytvoriť architektonicky zaujímavý prvok, ktorý bude v 2D korešpondovať s požiadavkami na kreslenie schodiska v pôdorysnom zobrazení.

TVORBA OBEJKTOV POMOCOU NÁSTROJA ”MORF”

Pokial sa aj Vám stáva, že pri zariadovaní interiéru, by ste radi použili dizajnový nábytok alebo zariadenia, no žiadne z knižnice nie sú podla Vášho gusta, dokážete si vymodelovat vlastné, práve pomocou nástroja morf.

IMPORT MODELU DO TWINMOTIONU

Keď chcete importovať váš BIM model do Twinmotionu, máte k dispozícií aj možnosť prepojenia pomocou Datasmith Direct Linku. Je to nejefektívnejšia metóda prenosu dát v reálnom čase, ktoré sa neustále aktualizujú.

DOWNLOAD A INŠTALÁCIA TWINMOTION PLUGINU

Archicad dokáže váš model exportovať do rôznych rendrovacích softvérov. Výnimkou nie je ani obľúbený Twinmotion. Je však potrebné najprv nainštalovať plugin, vďaka ktorému bude možné tento export uskutočniť.

DOWNLOAD A INŠTALÁCIA TWINMOTION - Windows

Niekedy vie človeka potrápiť aj obyčajná inštalácia. Na najpoužívanejšie operačné systémy Windows je však jednoduchá a rýchla.

IMPORT A TVORBA OBRYSOVEJ MAPY Z PDF

Na tvorbu úvodných analýz širších vzťahov je vhodné mať podklad s presným obrysom okolitých stavieb. Pre tieto účely vieme použiť mapu z webového portálu Openstreetmap, ktorú je možné stiahnuť vo formáte PDF a následne otvoriť v Archicade.

„NELZE VYTVOŘIT PŘECHODNÉ SOUBORY”

Po náhlom spadnutí Archicadu sa niekedy môže stať, že pri opätovnom otvorení aplikácie vám vyskočí okno s informáciou „nelze vytvořit přechodné soubory” a na konrétnom súbore neviete ďalej pracovať. Problém spočíva v nadmernom zaplnení priečinku súbormi s automatickým ukladaním.

TVORBA VLASTNÝCH SCHODISKOVÝCH PRVKOV

Archicad ponúka možnosť vytvoriť si vlastný prvok a uložiť ho do knižnice s objektami pre budúce použitie. Máte možnosť vytvoriť si napr. vlastné dverné krídlo, okno, stĺpik zábradlia ( a iné) alebo aj stupnicu a podstupnicu schodiska. Týmto spôsobom viete do vášho návrhu zakomponovať na mieru navrhnuté prvky, ktoré budú jedinečné.

UKONČENIE STIEN POMOCOU NÁSTROJA „KONEC ZDI"

Nástroj „Konec zdi” vytvára jednoduchú a efektívnu možnosť ukončenia steny omietkou, tepelnou izoláciou alebo iným ľubovoľným stavebným materiálom podľa vašich predstáv. Tento nástroj umožňuje jednoducho a efektívne zalomiť akýkoľvek sendvič bez nutnosti napojenia ďalšej steny.

TVORBA VLASTNÝCH PRVKOV ZÁBRADLIA - 1.časť

Archicad ponúka možnosť vytvoriť si vlastný prvok a uložiť ho do knižnice s objektami pre budúce použitie. Máte možnosť vytvoriť si napr. vlastné dverné krídlo, okno, stupnicu a podstupnicu schodiska (a iné) alebo aj stĺpik a madlo zábradlia. Týmto spôsobom viete do vášho návrhu zakomponovať na mieru navrhnuté prvky, ktoré budú jedinečné.

TVORBA VLASTNÝCH PRVKOV ZÁBRADLIA - 2.časť

Archicad ponúka možnosť vytvoriť si vlastný prvok a uložiť ho do knižnice s objektami pre budúce použitie. Máte možnosť vytvoriť si napr. vlastné dverné krídlo, okno, stupnicu a podstupnicu schodiska (a iné) alebo aj stĺpik a madlo zábradlia. Týmto spôsobom viete do vášho návrhu zakomponovať na mieru navrhnuté prvky, ktoré budú jedinečné.

VYTVORENIE SCHÉMATICKEJ AXONOMETRIE 3D REZU

Často krát je potrebné klientovi predostrieť návrh pomocou jednoduchého a zrozumiteľného obrázku. Axonometrické zobrazenie skombinované s 3D rezom dokáže vytvoriť jednoduchú a efektívnu schému na prezentáciu či už funkčnej alebo pôdorysnej podstaty.

SIMULÁCIA TEPELNÝCH MOSTOV

S Archicadom dokážete jednoducho ale efektívne vytvoriť simuláciu tepelných mostov, ktorú v rámci svojich nástrojov automaticky ponúka. Vďaka tejto funkcií môžu používatelia Archicadu veľmi rýchlo a jednoducho vytvoriť obrázok simulujúci tepelný alebo energetický tok v konštrukcii priamo z vášho rezu.

NASTAVENIE GEODETICKÉHO BODU

Dôsledkom práce podľa súradnicového systému S-JTSK je spomalenie softvéru, nesprávne vykresľovanie šráf, textu, popisiek či horšia orientácia v 3D zobrazení. Riešením je správne nastavenie geodetického bodu, ktorý je od verzie 25 stálou súčasťou Archicadu.

TVORBA TERÉNU NA ZÁKLADE VRSTEVNÍC Z MAPY

Na vytvorenie terénu postačí aj základná mapa s vrstevnicami, dostupná na webstránke ZBGIS. Možné je tiež použiť mapový podklad s vrstevnicami vo vektorovom formáte (dwg., pdf. a iné). Týmto spôsobom je možné vytvoriť jednoduchý terén bez nutnosti geodetického zamerania.

DOWNLOAD A INŠTALÁCIA ARCHICAD 26 - macOS

Archicad ako jediný BIM softvér na trhu ponúka možnosť inštalácie aj na macOS. Dostupné sú verzie na procesory Intel ale aj Apple silicon.

DOWNLOAD A INŠTALÁCIA ARCHICAD 26 - Windows

Niekedy vie človeka potrápiť aj obyčajná inštalácia. Na najpoužívanejšie operačné systémy Windows je však jednoduchá a rýchla.

REGISTRÁCIA A DOWNLOAD ARCHICAD 26 - Educational version

Archicad ponúka bezplatnú verziu pre študentov, učiteľov a školy či univerzity. Stačí sa zaregistrovať na oficiálnej stránke Graphisoftu.

UKLADANIE OBRÁZKOV DO VYSOKÉHO ROZLÍŠENIA

Pre vytvorenie obrázku z 3D zobrazenia (perspektíva/ axonometria) bez rendrovania, uložte aktuálne 3D zobrazenie vo vysokom rozlíšení.

Po – Pia : 09:00 – 16:00

Email: info@cadexpert.sk

Tomášikova 19, 821 02 Bratislava